Škola

Deň učiteľov - 28. marec

"Omnia sponte fluant, absit violeta rebus."
Všetko nech plynie voľne, nech je veciam vzdialené násilie.
J. A. Komenský

Práve v tento deň, keď sa, v roku 1592, narodil učiteľ národov, Ján Amos Komenský, majú sviatok všetci učitelia. Niet rozdielu, či už vychovávajú malých fafrnkov v materských škôlkach, dospievajúcich pubertiakov na základných školách, skoro “dospelákov” na stredných, alebo budúcich  odborníkov na univerzitách.

Koniec školského roka

Cŕn, cŕn a je koniec školského roka a v rukách pedagógov sa objavujú kytice, kvety, kvietky. Ich veľkosť záleží aj na známkach na vysvdečení. Posledný júnový deň, je, bez debaty, najobľúbenejším dátumom pre všetkých školákov. Pre školopovinných nastáva čas dvojmesačného, sladkého ničnerobenia. Teda až na výnimky. Na podaktorých maturantov čakajú septembrové reparáty a vyskoškolákov skúšky, ktoré si nechali  “napotom”.

No zvonček nezvoní iba učenia chtivým človiečikom, s veľkou úľavou ho vítajú aj pedagógovia.

Promócie

Promócie čerstvých bakalárov, magistrov alebo inžinierov sú jednou z najvzácnejších udalostí v živote človeka. Presne preto si na túto ceremóniu volíme najslávnostnejšie a najkonzervatívnejšie oblečenie. U mužov je to čierny oblek, biela košela a čierne topánky. Ženy to majú o niečo ťažšie. Vyberajú si niekedy šaty na mieru, pri ktorých sa rozhodujú ešte aj medzi látkami, aby boli ich šaty jedinečné a cítili sa počas ceremónie, ako kráľovné. Obrad promócií je konzervatívny a niekedy pripadá dosť archaicky.

Začiatok školského roka

Pre mnohých ľudí, hlavne mladých je začiatok septembra, koniec najdlhších prázdnin počas roka. Znova sa začnú školské povinnosti, ranné vstávanie a koniec leta. Prvý deň mesiaca september nie je len prvým dňom školy, ale aj slávnostným. Tento deň je štátny sviatok, lebo v roku 1992 bola prijatá Ústava Slovenskej republiky. Je to zvláštna náhoda, že práve začiatok školského roka a Ústava je v jeden a ten istý deň. Začiatok školského roka je dôvodom, aby sme začali prácu, ktorá má zmysel a bez, ktorej by sa naša spoločnosť nepohla – tou je vzdelávanie ďalšej generácie.

V prípade záujmu o akúkoľvek kvetinu nás neváhajte kontaktovať telefonicky na čísle 036 74 93318 alebo napíšte email na prommer@kvetyprommer.sk
Darujte kyticu - Bratislava a okolie

Subscribe to RSS - Škola
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8