+Video

Deň Matiek

História tohto dňa siaha až späť k antike. V starovekom Grécku oslavovali ženy, ako osoby ktoré boli darcom života, už pred našim letopočtom. Oslavy trvali niekedy až tri dni, najčastejšie od 15. – 18.marca. V novodobom pomýšľaní sa Deň Matiek dostal do povedomia až začiatkom 20. storočia a to vďaka Anne Marie Jarvisovej.

Orchidea Vanda

Na začiatok nám snáď nezaškodí zopár slov o pôvode orchideinho rodového mena Vanda. Podľa filipínskej povesti, božská kráľovná tak veľmi smútila za svojím manželom, ktorý zahynul v boji, že vyplakala potoky sĺz a jedna kvapka padla na, dovtedy neznámy kvietok a z neho vyrástli nádherné orchidey, známe ako vandy.

Antúria

Hoci pochádza z amerických trópov, je obľúbená aj v našich končinách ako krásna izbová rastlina. Je charakteristická najmä voskovitými kvetmi, u nás zvyčajne červenými a krásnymi zelenými listami.

Deň učiteľov - 28. marec

"Omnia sponte fluant, absit violeta rebus."
Všetko nech plynie voľne, nech je veciam vzdialené násilie.
J. A. Komenský

Práve v tento deň, keď sa, v roku 1592, narodil učiteľ národov, Ján Amos Komenský, majú sviatok všetci učitelia. Niet rozdielu, či už vychovávajú malých fafrnkov v materských škôlkach, dospievajúcich pubertiakov na základných školách, skoro “dospelákov” na stredných, alebo budúcich  odborníkov na univerzitách.

História tulipánov

Začiatkom 14. storočia, sa začala písať história pestovania tulipánov. Do sveta prišli zo strednej Ázie a hneď sa stali synonymom úspechu, prestíže a bohatstva. Kult tulipánov išiel až tak ďaleko, že tieto útle kvietky ovplyvnili umenie, kultúru a dokonca aj ekonomickú stabilitu krajín. Ďalší rozmach popularity tulipánov vzplanul začiatkom 15. storočia, za vlády sultána osmanskej dynastie, Sulejmana I. Vtedy ich poznali pod názvom turban, no po čase sa tak skomolil, až vznikol súčasný názov, tulipán.

História gerber

Gerbera je odroda okrasných rastlín z rodiny Asteraceae. Bola pomenovaná podľa nemeckého botanika Traugott Gerber(† 1743). Veľa cestoval po Rusku, bol priateľom Carolusa Linnaeusa. V prírode poznáme približne 30 druhov týchto krásnych rastlín. Ich pôvod siaha až do južnej Ameriky, Afriky a tropickej Ázie.

Nektár z agave – populárne prírodné sladidlo

Existuje viac ako 100 druhov agáve, niektoré dorastajú až do výšky 2,5 m a priemeru 3,5 m. Vzhľadom sa podobajú kaktusom a yukám a vyskytujú sa v rôznych farbách. Všetky druhy pochádzajú zo Strednej Ameriky, predovšetkým z Mexika, a z južných častí USA, kde využívajú páliace slnko a vulkanickú pôdu bohatú na živiny. Bez ohľadu na druh obsahuje agáve významné množstvo vápníka, železa, horčíka a draslíka. Z niektorých druhov sa vyrába tequila (Agave tequilana).

Veľká Noc

Veľká noc je najvýznamnejší kresťanský sviatok, ktorý pripadá na marec, alebo apríl. Termín nie je stály – každoročne sa mení. Pripadá na prvú nedeľu po prvom jarnom splne mesiaca – po 21.marci. Napriek zmeneným dátumom je však ustálený deň na oslavu, nedeľa a to preto, lebo Ježiš Kristus vstal z mŕtvych podľa svedectva apoštolov. Pre kresťanov je to oslava vzkriesenia Ježiša Krista po jeho smrti na kríži.

Stránky

V prípade záujmu o akúkoľvek kvetinu nás neváhajte kontaktovať telefonicky na čísle 036 74 93318 alebo napíšte email na prommer@kvetyprommer.sk
Darujte kyticu - Bratislava a okolie

Subscribe to RSS - +Video
glqxz9283 sfy39587stf02 mnesdcuix8